Lyderio kelias: bijau, klystu ir tobulėju

Įkvepiantys aplinkinius, prisiimantys atsakomybę, uždegantys savo asmeniniu pavyzdžiu, skatinantys veikti, padedantys augti – žodžiai, apibūdinantys kalbintus pašnekovus. Susidūrę su nesėkmėmis, persekiojami baimių, daugybę kartų klydę, tačiau iš klaidų pasimokę, jie žengia lyderystės keliu. Ugdymo partneriai Robertas Mincevičius, Irina Rušmanė („Grand Partners“), technologijų ir inovacijų vadovas Edgaras Stanevičius („PRO BRO Car Wash Systems“), komercijos vadovas Baltijos ir Skandinavijos rinkoms Tomas Kvedaras (AB „Kauno grūdai“) dalinasi įžvalgomis apie savo lyderio kelią, baimes ir nesėkmes su PLK ambasadore, ,,Mokymų kodas‘‘ vadove Diana Žiurlyte.

„Grand Partners“ ugdymo partneris Robertas Mincevičius

„Šiandien būk geresnis nei buvai vakar‘‘

Robertas Mincevičius
Robertas Mincevičius

Nesuklysime sakydami, kad lyderiavimo esmė – vesti į priekį, rodyti kelią savo asmeniniu pavyzdžiu savo pasekėjams. „Ne pirmyn į mūšį, o paskui mane“ – Robertas Mincevičius cituoja žodžius, tariamus Izraelio kariuomenėje.

Įkvepiančia motyvacija lyderis turi gebėti ne tik pasakyti, ką reikia daryti, bet ir paaiškinti, kodėl mes tai darome, kas bus, kai tai padarysime. Pavyzdį rodantys ir esminius principus praktikoje taikantys, lyderiai tampa sektinu pavyzdžiu savo komandai.

Gyvenimo mokykla: išmok klausyti ir išgirsti

Atkaklumas ir įsiklausymas – lyderio savybės, kuriomis pasižymi ir pats R. Mincevičius. Jo teigimu, svarbu ne tik klausyti, bet ir išgirsti, kas sakoma. Juk girdėti – tai įgūdis, o patirtis ateina su metais. Pašnekovas pripažįsta, kad anksčiau dirbdamas vadovaujamą darbą yra padaręs daugybę klaidų ir vis „lipo ant to pačio grėblio“. Netinkamas bendradarbiavimas, kolegų nesupratimas, negirdėjimas – buvo didžiausios klaidos, kurių išvengti nepavyko, taačiau tai buvo gera mokykla.

Kad nebijotum tamsos, reikia įsijungti šviesą

Dabartiniu metu dirbdamas ugdymo partneriu ir mokydamas kitus R. Minsevičius dažniausiai susiduria su klaidų, delegavimo, sėkmės ar iniciatyvos baime, bijo kvailai atrodyti, gauti neigiamą atsakymą, pasakyti “ne”, baime, kad nesusitvarkys. Pašnekovas juokauja ir pastebi, kad dabar jau vis mažiau bijo susimauti. Tai siejasi su saviverte. “Kaip pavyzdys, yra viešas renginys ir baimė būnant šiame renginyje stovėt ne prie “chebros”, o pačiam sau, kai galvoji, kad visi tave vertina. O pasirodo, ne! Dabar aš jau žinau. Per dvidešimt penkerius metus patirties supratau, kad kitiems rūpi tik jie patys. Dabar jau tai priimu žymiai lengviau“, – savo mintimis dalijasi ugdymo partneris. Visi mes gyvename baimėse, klaidų yra, buvo ir bus, tai normalu. Svarbiausia iš jų pasimokyti. „Kad nebijotum tamsos, reikia įsijungti šviesą“, – atvirauja R. Mincevičius.

50 pilkų atspalvių: ką renkiesi?

Anksčiau mėgęs rizikuoti, R. Mincevičius pripažįsta, kad gyvenimas nėra tik juoda ar balta, yra 50 pilkų atspalvių, būna ir vienokių, ir kitokių dienų. Būna savaičių, kai yra augimas, būna dienų, kai yra kontrolė. „Grand Partners“ ugdymo partneris atvirauja, kad lygina save su vakarykščiu savimi ir stengiasi šiandien būti geresnis nei buvo vakar. Tačiau visur svarbu komunikacija ir girdėjimas vienas kito. Juk dirbant komandoje labai svarbu išsakyti ir išgirsti. Pašnekovo teigimu, komunikacija – mūsų viso progreso varikliukas. Komunikacija – susikalbėjimas, o visų pirma – su savimi. Nuo savęs nepabėgsi. Kolegoms gali „priburti“, klientams gali „priburti“, bet sau ,,nepribursi‘‘. Ir kaip sakė vienas politikas: „Norisi iš ryto atsikelti ir pažiūrėjus į veidrodį nenorėti spjauti į jį“, – juokiasi R. Mincevičius.

„Grand Partners“ ugdymo partnerė Irina Rušmanė

„Žmonių žmogus: bijantis, klystantis, jaučiantis“

Irina Rušmanė
Irina Rušmanė

Lyderio atsakomybė – žmonės

Lyderystė – atsakomybė – rizika: asociacijos, kylančios išgirdus žodį lyderystė. „Šiuolaikinis lyderis pirmiausia turi būti žmonių žmogus. Visa jo veikla, mintys ir atsakomybės turi būti nukreiptos į žmones. Šiuo metu, tvyrant ypatingai įtampai, krizėms, neapibrėžtumui, baimei, pagrindinė lyderio atsakomybė – žmonės“ – aiškina Irina Rušmanė.

Charizma ir šypsena padeda net sunkiausiomis akimirkomis

Daugiau nei dešimtmetį dirbdama su vadovų komandomis, charizmatiškoji I. Rušmanė įsitikino, kad jai rūpi žmonės ir ji dievina humorą. Ugdymo partnerė akcentuoja, jog tiki, kad žmonės, kurie netgi sunkiausiomis akimirkomis šypsosi, lengviau priima aplinką ir esančią realybę, linkę žengti sekantį žingsnį.

Stiprybės kaina

I. Rušmanė juokiasi sakydama, jog susiduria su visomis baimėmis, kokios yra šiame pasaulyje. Pradedant nuo to, kas bus rytoj, kas vyksta dabar, ir baigiant šimtais fobijų. Tačiau klausimas yra ne apie tai, ko tu bijai, bet ką tu su tuo darai? „Esu realistė, bet pripažįstu – tiesiog bijau. ,,Tad, kuo daugiau aš bijau, tuo stipresnė darausi“, – atvirauja pašnekovė. Ir tai tik patvirtina gerai žinomą Bob Marley frazę: „Niekada nežinai, koks esi stiprus, kol būti stipriam yra vienintelis pasirinkimas“. I. Rušmanė labai norėtų, kad žmonės pradėtų uždavinėti sau klausimą „Ne už ką man tai?“ , o „Kam man to reikia?“ bei įsisavintų ir išmoktų šią pamoką, nes pasikartojančios situacijos – tiesiog neišmokta pamoka.

Tobulėjimo link

„Grand Partners“ ugdymo partnerė linkusi augti ir tobulėti, o kontrolę įvardija kaip savo tobulėjimo zoną. Ji nenutyli, netoleruoja nesąžiningo ar nepagarbaus elgesio su darbuotojais. I. Rušmanė žavisi konferencijos metu išgirsta C. Groeschel fraze: „Jeigu tu vadovaudamas nepatiri skausmo – tu nevadovauji“ ir prižada kiekvienuose mokymuose tai akcentuoti vadovams. I. Rušmanė skatina organizacijų vadovus pasirūpinti savo žmonėmis, o tada jie pasirūpins jūsų klientais.

„PRO BRO Car Wash Systems“ technologijų ir inovacijų vadovas Edgaras Stanevičius

„Atsakomybė, kontrolė ir komandos tobulėjimas“

Edgaras Stanevičius
Edgaras Stanevičius su kolegomis

Lyderystės labirintais

Edgaras Stanevičius lyderį įvardina kaip žmogų, kuris ką pasako, tą ir padaro, atsakingas tiek už save, tiek už komandą, mokantis deleguoti ir skatinantis tobulėti. Kalbėdamas apie save pabrėžia, jog save laiko vadovu, kuris esant bet kokioms problemoms visada išklauso, leidžia suklysti, duoda pasireikšti ir pasitiki savo darbuotojais, skatina juos veiksmingai dirbti, siekti aukštesnių standartų.

Nebijok išsakyti savo nuomonės

„PRO BRO Car Wash Systems“ technologijų ir inovacijų vadovas pripažįsta, jog kontrolė jam nesvetima. „Ten, kur reikia kontroliuojantis, bet su tuo kovojantis“, – savo mintimis apie save dalijasi pašnekovas. E. Stanevičius pripažįsta, kad yra „besigydantis“ kontrolierius, nors sunku paleisti kontrolę iš rankų, tačiau paleidžia ir stengiasi procesą stebėti iš tolo. E. Stanevičius su visais darbuotojais palaiko draugiškus santykius, visada stengiasi išklausyti ir pagelbėti, pabrėždamas, jog be komandos nieko negalima padaryti. Pašnekovas skatina nebijoti kalbėti, nebijoti garsiai išsakyti savo nuomonės, nebijoti pasakyti, kad kažką padarėme ne taip, o iš to pasimokyti ir judėti į priekį. Todėl E. Stanevičiaus didžiausia baimė, kad „nepabirtų“ komanda. „Būtina skirti dėmesį komandos augimui, rodant sektiną pavyzdį. Tai yra svarbiausia, o visa kita galima išspręsti“, – savo mintimis dalijasi pašnekovas.

AB „Kauno grūdai“ komercijos vadovas Baltijos ir Skandinavijos rinkoms Tomas Kvedaras

„Lyderio sėkmės garantas: aiškūs tikslai, įtikinama komunikacija ir bandymai“

Tomas Kvedaras
Tomas Kvedaras

Tomui Kvedarui lyderis asocijuojasi su žmogumi, kuris yra pirmas, sugeba savo pavyzdžiu pritraukti kitus, kad jį sektų. Lyderis turi turėti aiškų tikslą ir jį perteikti kitiems. Gebėjimas paprastai, įtikinamai iškomunikuoti tikslus – pagrindinis lyderio uždavinys.

Sąžiningumas – esminė T. Kvedaro savybė. AB „Kauno grūdai“ komercijos vadovas Baltijos ir Skandinavijos rinkoms pripažįsta, kad yra pakankamai prieinamas savo darbuotojams, visada linkęs įsiklausyti į kolegų poreikius, stengiasi išklausyti darbuotojus ir neužgožti jų, todėl reguliariai vyksta bendravimas su komandos nariais. Į kiekvieno darbuotojo rūpesčius ir problemas žiūri individualiai, stengiasi padėti spręsti organizacines problemas, skatina priimti iššūkius, pokyčius ir naujoves. Rizika ir augimas – kasdieniniai T. Kvedaro palydovai.

Jei bandai, tavo bandymas gali pasibaigti dviem būdais: sėkme arba nesėkme

AB „Kauno grūdai“ komercijos vadovas Baltijos ir Skandinavijos rinkoms atvirauja, kad susiduria su fundamentaliomis baimėmis – tikslų neįvykdymu ir kolektyvo praradimu. O keliaujančius tobulėjimo link ir ieškančius teisingo kelio, skatina niekada nesustoti bandyti. Prisimena kitoje konferencijoje išgirstus žodžius: „Jei bandai, tavo bandymas gali pasibaigti dviem būdais: sėkme arba nesėkme. Jei nebandysi – tai tikrai pasibaigs nesėkme“.

Klystantys ir dvejojantys, nebijantys pripažinti savo klaidų, girdintys, ugdantys ir skatinantys, atsakingi, įgalinantys prisiimti atsakomybę už kitus, mokantys deleguoti, už klaidas nebaudžiantys, o skatinantys mokytis ir judėti pirmyn – tokie PLK verslui dalyviai.

Supraskime ir pripažinkime, juk nesėkmė tik laikinas dalykas, o iš klaidų pasimokome. Visa tai įrodė kalbinti pašnekovai, prisidedantys prie lyderystės kultūros kūrimo.

Straipsnio autorė Diana Žiurlytė, parengta VšĮ „Lyderiams LT“