PLK22 „ĮGARSINK SAVO VIZIJĄ“ pranešimų reziumė: laikas keisti galvoje skambantį garso takelį Dž. Eikafas

„Vienas lengviausių būdų pakeisti jus supančią atmosferą yra pakeisti garso takelį. Ir kartais tas garso takelis, kurį kuo greičiau reikia pakeisti, skamba mūsų pačių galvose“ – tvirtina lyderystės ekspertas, „New York Times“ perkamiausių knygų autorius Džonas Eikafas.

Jeigu norite ko nors gyvenime pasiekti, jums reikalingas tikslas. Visi puikiausiai žinote, kad tikslas yra greičiausias kelias iš taško, kuriame esate šiandien, į tašką, kuriame norite būti rytoj. Visi pradedate turėdami tikslą, tačiau nedaugelis pasiekiate finišo tiesiąją, nes vis susiduriate su viena ir ta pačia problema – mąstysena. Tačiau iš tikrųjų pasiekti tikslą trukdo tik vienas jos komponentas – per didelis minčių srautas. Elementarus pavyzdys, kurį pateikia D. Eikafas: „Ar kada esate sugalvoję sudėtingą istoriją apie tai, kodėl kas nors jums neatrašė?“ Pavyzdžiui, nusiuntėte žmogui žinutę, bet nesulaukėte atsakymo. Arba dar blogiau – žmogus jums prikabino makaronų, o tada atsiėmė savo žodžius. O komplimentų, kaip žinia, niekas neatsiiminėja. Ir tada jūs pradedate mintyse kurti kokią nors istoriją. Galbūt tas žmogus išsikraustė iš proto? Gal reikėjo ką nors pasakyti kitaip ar pakelti balsą?“ Ir pripažinkite, tai – per didelis minčių srautas.

Lyderystės eksperto teigimu, didelis minčių srautas vagia jūsų laiką, kūrybiškumą ir produktyvumą. Mąstote per daug, o tai, apie ką galvojate, užkerta kelią jūsų norų išsipildymui. Dažnai matote horizontą, matote, kur turime eiti, bet jus užvaldo netikėtos bereikalingos mintys, pradedate dvejoti ar pasineriate į papildomus apmąstymus. Bet ar tai tikrai yra tokia didelė problema? Juk kiekvieną gyvenimo dieną, kiekviename žingsnyje jus lydi apmąstymai. Nejaugi nebūtų protingiau mąstyti tik teigiamai, atsirinkti tik tas mintis, kurios jus varo į priekį? O gal tiesiog reiktų liautis ir išjungti smegenis?

„Įsivaizduokite, kas būtų, jei galėtumėte sulaikyti kiekvieną mintį ar atnaujinti protą. Kaip gyventumėte savo gyvenimą? Kas, jei per didelį minčių srautą iš didžiulės problemos paverstumėte į supergalią? Na, jūs tai galite padaryti. Viskas, ko reikia, yra tik garso takelis. „Garso takelis“ – tai sukurtas terminas pasikartojančiai minčiai apibūdinti“ – aiškina D. Eikafas. „Vieni žmonės mintis apibūdina kaip upe plaukiančius lapus, greitkeliu lekiantį automobilį ar debesį danguje. Ir visa tai yra garso takeliai, galintys visiškai pakeisti akimirką. Dažnai akimirka pakeičiama jums to net nepastebėjus“ – mintimis dalijasi D. Eikafas.

Lyderystės ekspertas siūlo įsivaizduoti filmą, jo pradžią: nedidelį namuką, baltą medinę tvorą, žaidžiančius kelis vaikus. Įsivaizduojate? O tada pasigirsta grėsmingas garso takelis. Jis viską pakeičia, tiesa? Staiga pagalvojate, kad negalima eiti į tą namą. Tylu. Per tylu. Rūsyje gali slėptis baisus klounas. O kas atsitiktų, jei pasigirstų linksma daina, gal filmas pavirstų romantiška komedija? Supratote? Garso takelis viską keičia.

D. Eikafas kviečia susimąstyti ir pagalvoti, juk kiekvienai gyvenimo situacijai turite po garso takelį. „Turite garso takelį kiekvieniems turėtiems santykiams, kiekvienam darbui, kurį dirbote, kiekvienai nesėkmei ar galimybei. Kuo ilgiau klausotės pasikartojančių minčių, tuo giliau jos įsitvirtina jūsų asmeniniame garso takelyje“ – pabrėžia lyderystės ekspertas. Kiekvieno jūsų galvoje garso takeliai skamba apie kiekvieną pažįstamą žmogų. Susimąstėte… Tiesiog prisiminkite, juk vos paėmus telefoną ir pamačius skambinančio žmogaus vardą ar gautą žinutę, dar nespėjus jos net perskaityti, jūsų galvoje suskamba gal penkiasdešimt garso takelių.

Puikios mintys skatina puikius veiksmus, vedančius į puikius rezultatus. Visgi, mes per dažnai susitelkiame į norimus rezultatus ir nepakeičiame esminės viską keičiančios minties, todėl nepasiekiame rezultatų. D. Eikafo nuomone, siekiant pakeisti mąstyseną ir suvaldyti begalinį minčių srautą, būtina imtis šių veiksmų:

Pirma, atsisakyti netinkamų garso takelių. Išsiaiškinti, kas trukdo pasiekti tikslą ir pašalinti trukdį.
Antra, netinkamus garso takelius pakeisti naujais.
Trečia, naujuosius garso takelius kartoti tol, kol šie pasigirs automatiškai, taip, kaip pasigirsdavo senieji.  

Savo pranešime D. Eikafas pabrėžia, jog esminis dalykas, kurį turite išbraukti iš savo aplinkos, iš savo kultūros ir komandos, yra apatijos garso takelis. „Kam vargintis? Kam tai iš viso daryti? Jei gyvenime norite nustatyti neveikiantį garso takelį, jums tereikia užrašyti savo tikslą, svajonę ir dalį savo misijos. Užrašykite ir įsiklausykite į savo pirmąsias mintis. Paklausykite atėjusių minčių. Ar jos teigiamos? Ar jos jus skatina? Paklausykite savo reakcijos, nes kiekviena reakcija yra mokymasis. Ji moko mąstyti tam tikra kryptimi“ – savo mintimis dalijasi bestselerių autorius. 

Lyderystės ekspertas skatina klausytis savo reakcijos, išsirinkti garsiausiai skambančius garso takelius ir užduoti jiems po tris paprastus klausimus. 

  1. Ar tai yra tiesa? Ar tai, ką aš pats apie save galvoju, yra tiesa? Ar tai, ką aš galvoju apie mūsų organizaciją, yra tiesa? Apie šį iššūkį, apie atsiradusią galimybę? 
  2. Ar tai yra naudinga? Ar tai, ką nuolat sau kartoju, mane veda į priekį, o gal stumia atgal?
  3. Ar tai malonu?

D. Eikafo teigimu, viena didžiausių klaidų, kurias jūs galite padaryti, tai manyti, kad visos jūsų mintys yra teisingos. Šią klaidą darote dėl to, kad mintys kalba jums geriausiai pažįstamu balsu – jūsų pačių balsu. Ar kada nors apie tai pagalvojote? Balsas, kurį gyvenime girdite dažniausiai, yra jūsų pačių, todėl juo pasitikite, net jei anksčiau jis mums ir melavo. Reikia neužmiršti, kad gyvenime yra teisingų dalykų, kurie nepadeda.

Lyderystės ekspertas akcentuoja, jog sėkmingiausias komandas vienijantis dalykas – psichologinis saugumas. Nes puikiose komandose galima daryti tris dalykus: užduoti klausimus, siūlyti naujas idėjas, yra galimybė prisipažinti klydus, o komanda vis tiek su jumis elgsis maloniai. Tad, kodėl šie trys dalykai yra tokie svarbūs?

Pirma, jei nėra galimybės užduoti klausimų, negalime ir mokytis. Jei jūsų komanda negali pakelti rankų ir pasakyti: „Ei, žinau, kad skambės kvailai, bet aš nesuprantu“, arba: „Ei, ar apie tai pagalvojote?“, „Gal galėtum man paaiškinti dar kartą?“, jei jie to negali padaryti, tuomet mokymasis baigtas.

Antra, jei jie negali siūlyti naujų idėjų, galas inovacijoms. Tikriausiai, nenorėtumėte, kad jūsų darbuotojai geriausias idėjas paliktų stovėjimo aikštelėje prieš jūsų įmonės pastatą. 

Trečia, jei negalite pripažinti klydę, tuomet esate pasmerkti vis iš naujo kartoti tas pačias klaidas. Ir tada, savo klaidas galite taisyti tik patys. Lyderiai gali ištaisyti tik tas klaidas, kurias pripažįsta, todėl reikalinga aplinka ir žmonės su kuriais galima tai padaryti, pripažįstant savo klaidas ir, kad komanda dėl to neteistų.

Ir jei į visus šiuos klausimus „Ar tai yra tiesa?“, „Ar tai naudinga?“, „Ar tai malonu?“ negalite atsakyti teigiamai, tuomet greičiausiai susidūrėte su neveikiančiu garso takeliu. Jums reikia jį išleisti į pensiją. Tiesiog, jau atėjo laikas, jis nebeveikia…

Lyderystės ekspertas kviečia atkreipti dėmesį ir pataria, jog reikia rinktis tokias mintis, kurios padėtų, pavyzdžiui, sėkmingai užbaigti susitikimą ar įgyvendinti tam tikrus veiksmus. Šiuo atveju, jūs orientuotumėtės į veiksmą, todėl tai nėra sudėtinga. „Kas būtų, jei pasiimtumėte savaitės kalendorių ir pagalvotumėte, kurią dieną jums galėtų pasisekti? Suplanuotumėte, kada jums turėtų sektis? Jūs, kaip lyderis, iš karto pastebėtumėte, kad visą jūsų savaitę užpildo žmonės.

Jūsų galvoje garso takeliai skamba apie kiekvieną pažįstamą žmogų. Bet ar žinote, ko šiems žmonėms reikia, kas jiems rūpi, ar jie jaučiasi matomi ir svarbūs?“ – klausia lyderystės ekspertas. Atsakymas paprastas: kai suprasite, kas rūpi jūsų žmonėms, reikia imtis veiksmų, kad išpildytumėte jų poreikius. Taigi, rūpinkitės tuo, kuo rūpinasi jums rūpimi žmonės. Bestselerių autorius dalijasi empatijos formule: „Skaitykite mažiau minčių, užduokite daugiau klausimų“. Kitais žodžiais tariant „mažiau rūpinkitės kitų mintimis“. Tad, jei neturėsite empatijos garso takelio, pasimesite.

Gyvenimas lekia tokiu greičiu, kad tai, kas buvo teisinga prieš mėnesį, savaitę ar dieną, dabar gali būti klaidinga. Todėl nepamirškite savęs paklausti, ar tai vis dar yra tiesa? Ir kai suprasite garso takelių galią, juos imsite girdėti visur. Girdite? Skamba? Veikia ar ne? O gal laikas jį išleisti į pensiją?

Straipsnio autorė Diana Žiurlytė, parengta VšĮ „Lyderiams LT“