Lyderio kelias: akistata su savimi

Drąsa, atsakomybė, sektinas pavyzdys, vedimas į priekį, augimas – asociacijos, kylančios išgirdus žodį „lyderystė“. Yra prirašyta begalės knygų, straipsnių lyderystės tema, tačiau šiandien į lyderystę pažvelgsime per žmogiškumo prizmę pažindami kiekvieną pašnekovą.

2022 m. gegužės 3d. „Grand Resort Vilnius“ įvykusios pirmosios Pasaulinės lyderystės konferencijos verslui metu kalbinti pašnekovai Jūratė Butinavičienė („CargoGO“ įmonių grupės valdybos narė), Darius Kajokas („Avion Express“ vadovas), Martynas Augaitis (UAB „Vilniaus vandenys“ prijungimų ir avarijų likvidavimo departamento direktorius) atskleidžia, ką mano apie lyderystę, kokios jų asmeninės savybės padeda dirbti komandoje, su kokiais iššūkiais tenka susidurti, kokios baimės aplanko. Pašnekovus kalbino PLK ambasadorė,  ,,Mokymų kodas” vadovė Diana Žiurlytė.

Nors nei vienam kalbintam pašnekovui nebuvo užduotas klausimas „Ar esi lyderis?“, tačiau galiu užtikrinti – visi jie yra lyderiai. Tai žmonės, kurie net užgriuvus didelėms bėdoms nesėdi vietoje ir sugeba įkvėpti žmones. Jie padeda kitiems, įpučia kovinės dvasios, tvirtybės, kurios taip visiems mums reikia. O pažeidžiamumas yra jų stiprybės paslaptis.

Išvien su komanda: žingsnis po žingsnio

“Avion Express” vadovas Darius Kajokas

Lyderio kelias Darius Kajokas
,,Avion Express” vadovas Darius Kajokas ir PLK ambasadorė Diana Žiurlytė

„Avion Express“ vadovui Dariui Kajokui lyderystė asocijuojasi su žmonėmis, jų vedimu siekiant bendrų tikslų, motyvavimu, telkimu, prasmės parodymu. D. Kajoko teigimu „Viską gyvenime padaro žmonės „people to people“. Kai kolektyvai susiburia, vienas kitą gerai papildo, tai tų limitų tiesiog nebelieka ir tada žmonės gali pasiekti labai daug.“

„Lyderiui labai svarbu energija, drąsa veikti, rizikuoti, nebijoti neapibrėžtumo ir sugebėti veikti tomis sąlygomis, nekišti galvos, kaip tas strutis į smėlį, o tiesiog bandyti iš kiekvienos situacijos išspausti maksimaliai, kiek galima. Nors „krizė yra galimybė“ laikoma kliše, bet ji iš tiesų egzistuoja. Daug žmonių išsigąsta, daugelis sustingsta. Tačiau kiekviena krizė yra galimybė, ir jei teisingai susidėlioji strategiją, po kiekvienos krizės tampi stipresnis nei buvai anksčiau“, – samprotauja „Avion Express“ vadovas.

Todėl atslūgstant pandemijai vienas iš terminų, kurį D. Kajokas naudoja – galimybių vandenynas. Yra aibė galimybių pasireikšti lyderystei. „Nebūtinai turi būti kažkokio lygio vadovas, kad būtum lyderis. Kiekvienas žmogus gali būti lyderis, jei tik to nori. Viskas yra pasiekiama.“ D. Kajokas pripažįsta, kad kiekvieno vadovo darbas yra darbas per kitus. Reikia suvokti, jog mes visko vieni padaryti paprasčiausiai negalime. Para turi 24 valandas, bet sukūrus tinkamą komandą tinkamose vietose, visa tai tampa realybe.

Gebėjimas klausyti ir girdėti, atsižvelgimas į kitų nuomonę, energija, idėjos, drąsa, vedimas per pavyzdį – tai padeda dirbant komandoje. „Avion Express“ vadovas atvirauja: „Nesu to tipo vadovas, kuris rodo pirštais, ką ir kaip daryti, o pats nieko nedaro. Esu įsitraukęs, padedu komandai, einu žingsnis po žingsnio kartu su jais. Taip veikia mūsų komanda, su kuria daug tariamės, mąstome, o ne nuleidinėjame kažką nuo kalno. Iš esmės, jeigu norima, kad įmonėje būtų daromi pokyčiai, vyktų augimas, būtinas bendras sutarimas, jog visi esame pasiryžę tai daryti. Man nereikia kažko vienam. Jeigu reikia man vienam, tai geriau išvis nedaryti. Kai mes išdiskutuojame, susitariame su komanda,  tolimesni veiksmai įvyksta savaime.“

D. Kajokas didžiuojasi ir giria savo komandą sakydamas, jog labai smagu dirbti kolektyve, kur vyksta nuolatiniai mainai, dalijamasi patirtimi ir mokomasi vienas iš kito. „Tikrai nemeluosiu, savaitgalį jau laukiu pirmadienio, kada galėsiu ateiti į darbą ir vėl susitikti su kolegomis”, – savo mintimis dalinasi pašnekovas.

Pašnekovas akcentuoja baimes, susijusias su augimu, kaip neperdegti pačiam, neperdeginti kolektyvo, kad išliktų noras eiti į priekį. O operatyvinės problemos, susijusios su lėktuvų vėlavimais, ar problemos su įgulomis – jos nuolat bus. „Esmė – palaikyti žmonių energiją, tikėjimą ir norą būti komandos dalimi. Visa kita – tiesiog einamieji klausimai“, – tvirtina „Avion Express“ vadovas.

D. Kajokas pripažįsta, jog per pandemiją išmoko daug dalykų. „Nuolat stengiuosi keistis. Todėl labai svarbu pats procesas, o ne vien šokinėjimas nuo tikslo prie tikslo. Ypač svarbu – harmonija komandoje. Kad ir kiek iššūkių būtų pakeliui, visos problemos išsprendžiamos“, – atvirauja „Avion Express“ vadovas ir kiekvienam linki pasitikėjimo komandoje, išsikelti tikslus, jų siekti ir mėgautis procesu.

Niekada nesustokite: eikite, darykite ir nebijokite klysti!

,,CargoGO” įmonių grupės valdybos narė Jūratė Butinavičienė

,,CargoGO” įmonių grupės valdybos narė Jūratė Butinavičienė
,,CargoGo” įmonių grupės valdybos narė Jūratė Butinavičienė

„CargoGo“ įmonių grupės valdybos narė J.Butinavičienė lyderystę įvardina kaip žmonių lydėjimą į geresnį gyvenimą, geresnę ateitį, visapusišką augimą (ne tik organizacijos, bet ir asmeninį). J. Butinavičienė džiaugiasi, kad per savo gyvenimą iš kitų žmonių gavo daug palaikymo, įkvėpimo ir inspiracijų, lydinčių ją iki šiol. Todėl nenuostabu, jog jos vidinė motyvacija – įkvėpti žmones, o autentiškumas, nuoširdumas, atvirumas ir tikėjimas – neatskiriamos jos asmenybės savybės. „CargoGO“ įmonių grupės valdybos narė džiaugiasi konferencijoje dalyvaudama kartu su komanda ir viliasi, jog konferencijai pasibaigus jos komandos nariai išsineš bent po vieną vertingą mintį ir pasidžiaugs, kad prasmingai praleido laiką.

J. Butinavičienė pabrėžia: „Labai svarbu, kad išsakyti žodžiai nesikirstų su atliekamais veiksmais, o kontrolė ir savikontrolė būtinos, tačiau jos neturi viršyti kitų dalykų.“ Tikriausiai sutiksite, jog autentiški lyderiai demonstruoja žodžių ir darbų atitikimą, todėl niekas taip neišduoda siekiančio tapti lyderiu žmogaus, kaip jo mėginimas įtikinti kitus daryti tai, ko jis pats niekada nepadarytų. Tačiau vien tik sugebėjimo daryti tai, ką sakai, nepakanka.

„CargoGo“ įmonių grupės valdybos narė patvirtina, kad augimas yra pamatas, vertybė. Ji teigia: „Yra žmonių, kurie nori tik rezultato. Atrodo akys dega, bet, deja, jie neinvestuoja savo laiko, nededa pastangų, kad galėtų augti. Yra tas eksperto buvimas tam tikrose ribose. Tai – didžiausias stabdis“. J. Butinavičienė atvirauja: „Šiandien man atrodo, kad nieko nemoku. Kiek dar yra dalykų, kurių reikia išmokti. Tai, ką mokėjau vakar, šiandien jau yra pasenę. Mokymasis – nuolatinis procesas, o sėkmė – visų mūsų pastangų rezultatas.“ Todėl „Eikime, darykime ir nebijokime klysti“, – skatina pašnekovė.

Kalbėdama apie baimes J. Butinavičienė juokauja, kad su baime ir keliasi, ir miega, nors labai gerai supranta, kad mes patys galime rinktis bijoti, ar ne. „Svarbu, kur dedame fokusą – į baimę ar į viltį. Kur susikoncentruosime, ten ir būsime. Didžiausia baimė, kad žmonės netaptų apatiški, kad neprarastų tonuso. O visa kita galima padaryti“ – savo mintimis dalijasi „CargoGO“ įmonių grupės valdybos narė. J. Butinavičienė kviečia nepamiršti ir pabrėžia: ,,Svarbu veikti dabar, o ne tada, kai būsite 100 proc. pasiruošę ir tik tada startuosite. Tai stabdo jūsų augimą. Todėl įsidėmėkite, kad niekam negalite būti 100 proc. pasiruošęs. Ir svarbiausia – nesustokite.“

Pokyčiai: priimkite iššūkius ir nepasiduokite

UAB “Vilniaus vandenys” prijungimų ir avarijų likvidavimo departamento direktorius Martynas Augaitis

Martynas Augaitis
UAB “Vilniaus vandenys” prijungimų ir avarijų likvidavimo departamento direktorius Martynas Augaitis ir PLK ambasadorė Diana Žiurlytė

Visgi, nėra universalių lyderio savybių. Kas veiksminga vienam lyderiui, tas bus neveiksminga kitam. Tą patvirtina ir Martynas Augaitis (UAB „Vilniaus vandenys“ prijungimų ir avarijų likvidavimo departamento direktorius) įvardindamas, kad lyderis turi būti charizmatiškas, mokantis ne tik klausyti, bet ir išklausyti, o išklausius – veikti.

Lyderystė jam asocijuojasi su drąsa, iššūkių nebijojimu, nebijojimu daryti klaidų, kristi ir atsistoti. Ne tik atsistoti, bet ir sugebėti turėti stiprybės lipti į viršų. M. Augaitis atviras: „Girdėjimas, klausymasis, nebijojimas pasakyti, kad kažkas yra negerai, empatiškumas, žmogiškumas“ – asmeninės savybės, jam padedančios dirbti komandoje. Kadangi žmonių nuomonių yra įvairiausių, labai svarbu ne tik jas išklausyti, bet išgirdus imtis veiksmų. 

M. Augaitis pritaria PLK ambasadoriaus bei vieno įtakingiausių JAV bažnyčių „Life Church“ vadovų, knygų autoriaus Craig Groeschel nuomonei, jog „galima arba kontroliuoti, arba augti“, abu dalykai vienu metu neįmanomi, todėl stengiasi nebūti ribojančiu veiksniu ir per daug nesipainioja savo darbuotojams po kojomis. M. Augaitis panaudoja metaforą teigdamas, jog darbuotojui būtina minimali kontrolė ir jį reikia pravesti koridoriumi ir parodyti, kur yra išėjimas arba laiptai. Tačiau žmogus atvestas iki tų laiptų turi pats sugebėti jais užlipti. UAB „Vilniaus vandenys“ prijungimų ir avarijų likvidavimo departamento direktorius juokauja, jog kartais tenka „patampyti virveles“ – vienus išjudinti, o kitus pristabdyti.

Kalbėdamas apie savo baimes išskiria pokyčių baimę, bet ją priima kaip iššūkį ir važiuoja toliau. M. Augaitis pripažįsta, kad ne visi sugeba tą daryti, nes visi esame skirtingi. Visgi, didžiausia kaina yra nebandyti, nes vėliau labai brangiai susimokame už savo neveiklumą. Tad „Neapibrėžtyje pradėkime dėliotis vaizdą, dirbkime su savimi ir nepasiduokime“, – siunčia palinkėjimus pašnekovas.

Plačiai paplitusi nuomonė, kad puikaus lyderiavimo paslapties reikia ieškoti įvairių charakterio bruožų visumoje. Kalbinti pašnekovai savo istorijomis ir pateiktais gyvenimiškais pavyzdžiais tai įrodė. Juk jie – trys skirtingos asmenybės, suradę savo kelią, girdintys, užjaučiantys, savo poelgiais įkvepiantys kitus nepaprastiems laimėjimams, padedantys šalia esantiems žmonėms judėti link jų vizijos, įgalinantys priimti brandžius sprendimus. Tai žmonės, nešantys atsakomybę už savo komandą, dirbantys išvien, skatinantys visapusišką augimą, suprantantys komandinio darbo galią, ieškantys naujų galimybių, nebijantys klysti, kristi ir vėl bandyti. Jie – tikrieji lyderiai, kurie savo energija, užsidegimu, bet kokiomis neapibrėžtumo sąlygomis veda savo komandas į priekį. Todėl nėra abejonių, kad nuolatinis augimas, mokymasis, dalyvavimas PLK verslui yra jų neatskiriama gyvenimo dalis.

Straipsnio autorė Diana Žiurlytė, parengta VšĮ „Lyderiams LT“